Okolica

Serdecznie zapraszamy do naszego Domu Gościnnego na Przylesiu, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Człuchowa – położonego na pograniczu Kaszub i Krajny, w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego.

Z lotu ptaka.

  Nasza okolica to raj dla żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy. Polodowcowe ukształtowanie terenu – charakterystyczne jeziora i malownicze, porośnięte lasami wzgórza morenowe czekają na turystów.

Człuchów, do którego przylega osiedle Rychnowy Przylesie, to wyjątkowa miejscowość, leżąca nad czterema jeziorami: Urzędowym, Miejskim Małym, Miejskim Dużym oraz największym z nich Rychnowskim.
W pobliżu ostatniego z jezior, na osiedlu Rychnowy Przylesie, znajduje się nasz Dom Gościnny.
Wszystkim gościom preferującym aktywne spędzanie czasu proponujemy zapoznanie się z ofertą człuchowskiego OSiRu. Świetnie zorganizowany ośrodek sportu oddalony jest od naszego Domu Gościnnego o zaledwie 500 metrów. Jest tam piękna strzeżona plaża nad jeziorem, park wodny, park linowy, pole do mini golfa, dwa fantastyczne place zabaw, korty tenisowe, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych.  Jest na tyle blisko, że spacer trwa kilka minut, i na tyle daleko, że hałas do nas nie dociera.

W Człuchowie w odległości ok. 4 km od posesji znajduje się kryta pływalnia z siłownią, sauną i gabinetami odnowy, gdzie można się „poluksusować” 😉 

W okolicy wyznaczonych jest wiele tras rowerowych, z niektórych zimą korzystają również narciarze. 

Dla miłośników przyrody również nie zabraknie atrakcji – w obrębie miasta mamy Zespół Jezior Człuchowskich (obszar chronionego krajobrazu, utworzony w 1981 r.), Mokradła nad Jeziorem Łazienkowskim (użytek ekologiczny, utworzony w 2000 r.), Szuwary Jeziora Łazienkowskiego, Szuwary Jeziora Urzędowego, Jastrzębcowe Murawy – miejsca występowania ciekawych okazów fauny i flory. 

Człuchów to historyczne miasto z licznymi zabytkami. Jednym z symboli Człuchowa jest zamek krzyżacki, drugi po Malborku pod względem wielkości w Polsce. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu i siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode. Obecnie w zamku znajduje się siedziba muzeum regionalnego

Cała okolica czeka na odkrycie, a Dom Gościnny na Przylesiu to doskonała baza wypadowa do wycieczek rowerowych po pobliskich Borach Tucholskich, a nawet wycieczek nad morze (ok. 120 km). Okolica pełna jest grzybnych lasów i ukrytych w nich tajemniczych jezior.

W każdej porze roku jest tu co robić – jesienią zapraszamy na grzyby do okolicznych lasów, zimą na sanki na pobliskie górki (śniegu nie gwarantujemy ;-)). Wiosną zapraszamy obserwatorów budzącej się przyrody.

CZŁUCHÓW, POZNAJ BY POKOCHAĆ

ZAMEK MUZEUM CZŁUCHÓW